Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cerrahi yöntemler ile burundaki şekil bozukluğunun ortadan kaldırılmasına burun estetiği ameliyatı denir. Burunda mevcut olan şekil bozukluğu – deformasyon kişiden kişiye değişiklik gösterir. Örneğin burun; aşırı büyük, kemerli, delikleri geniş, burun kanatları aşırı yayvan ve geniş, burun ucu sarkık, uzun ya da çok etli, burun sağa veya sola yamulmuş vs. olabilir. Burun içyapısında da deformasyon söz konusu olup septum deviasyonu denilen nefes alma problemi dahi yaşanıyor olabilir. Burun estetiği ameliyatında estetik kaygılar ortadan kaldırılabildiği gibi aynı anda nefes alma problemi de ortadan kaldırılabilir.

Burun estetiği en erken 16-17 yaşlarında iken yapılabilir. Üst yaş sınırı hastanın genel sağlık durumuna ve ameliyata engel herhangi bir başka hastalığı olup olmadığına göre değişir. Burun estetiği ameliyatında belirli ölçüler vardır ve her hasta için bu ölçüler birbirinden farklıdır. Temel ölçü burun uzunluğu yüksekliği ile yüzün diğer öğeleriyle olan oranıdır. Profil açıdan önce özel bir program ile kişinin fotoğrafı üzerinde çalışma yapılarak ameliyat sonrası çıkacak sonuç hakkında kişiye ön bilgi verilmiş olunur. Ayrıca fotoğraf çalışması ile ideal düzenleme için farklı ihtiyaçlar var mı bu net olarak görülüp hastaya detaylı bilgilendirme yapılabiliyor.
Burun estetiği ameliyatında şekil düzeltme, varsa fazlalığın çıkarılması ya da eksik dokunun aktarımı gibi işlemler söz konusudur. Estetik burun ameliyatı ile burunun dış görünümünü estetik olarak kabul edilebilir şekle getirilir. Burunun orta bölmesindeki deformasyonlar solunum fonksiyonunu bozan deformasyonlardır. Solunum sıkıntısını ortadan kaldırmak için yapılan ameliyata septorinoplasti adı verilir.

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi atında yapılır. Burun çatısındaki deformasyonlar ortalama 1 saat sürerken burun orta bölmesinin de birlikte düzeltilmesi gereken deformasyonlarda ise ameliyat süresi 3 saate kadar uzayabilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrası ağrı acı durumu kişiden kişiye değişiklik gösterirken; oluşabilecek ağrı ağrı kesici ile bloke edilebilir. Burun estetiği sonrası şişlik ve morarma ne yazık ki kaçınılmazdır. Yalnız bu durumda kişiden kişiye ve uygulanan cerrahi tekniğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Oluşabilen bu morluk ve ödem durumu 1-2 hafta içinde büyük oranda ortadan kalkar. Morluk ve ödem geçene kadar kişinin kendisini güneşe karşı koruması kalıcı leke oluşumunu engelleyecek önemli bir davranıştır. Burun ameliyatında kullanılan tamponlar üçüncü gün alınır. Kullanılan alçı ilk hafta sonunda alınırken flaster tespiti ikinci hafta boyunca devam eder. Toplamda en az iki haftalık bir tespit süreci olacaktır. İlk hafta tampon ve alçı nedeniyle bloke olunabilir ancak flaster tespiti yapıldıktan sonra günlük hayata devam edilebilir. İkinci hafta burun hala alçılı olabilir veya bantlı olarak flaster tespitli olabilir. İkinci hafta kişiler işine gidebilecek şekilde toparlanabiliyor. Burun estetiğinde ameliyat burunun içinde yapılan kesilerle gerçekleştirildiği için gözle görülür bir iz olmaz.

Burundaki mevcut şekil bozukluğu kişinin bazen ruhsal durumunu ileri derecede bozacak düzeye gelebiliyor. Kişinin yaşadığı öz güven kaybı ile kişi kendini toplumdan uzaklaştırarak depresyona girebiliyor. Planlanan ve gerçekleşen başarılı bir burun estetiği ameliyatıyla kişinin psikolojisi düzelir ve öz güveni artar. Doğal olarak bu sonuç kişinin hayattaki başarısı sosyo-psikolojik katılımıdır. Bazen de düzeltme gerektirecek bir deformasyon olmadığı halde psikiyatrik rahatsızlık nedeniyle burun estetiği ameliyatı isteği görülebilmektedir. Başarılı uzman bir estetik cerrah zaten bu tip kişileri kolaylıkla ayırt ederek ameliyat etmekten kaçınır.
Burun estetiği ameliyatında kemik ve kıkırdak dokuya yeniden şekil verildiği için bunların kaynaması 1 – 1,5 ay kadar sürer. İlk 1-1,5 aylık dönemde gözlük kullanımına ara verilmelidir. Daha sonraki dönemde ise gözlüğün burun ucuna doğru kayması kesinlikle engellenmeli ve çok hafif bir gözlük olmalıdır. Burun sırtına oturmayan yanlardan paletli gözlük tercih edilmelidir. Hastanın bu erken dönem ile 6. aya kadarki süreçte burunlarını darbeye karşı korumaları gerekmektedir. İlk haftalarda baş-boyun bölgesindeki kan basıncını arttıran ve bazı durumlarda kanamalara neden olabilen spor ve hareketlerden uzak durmalıdır. Burnunu aşağı doğru sıyırarak sümkürmemelidir. Burnun yanlarına aşağıdan yukarıya doğru yapılacak az basınçlı masajlar yararlı olabilir.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Bursa Burun Estetiği