Burun Estetiği Sonrası

Ameliyattan sonra çok ağrı olur mu?

Ağrının çokluğu veya azlığı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ancak; çok etkili ağrı kesicilerle bu ağrı kontrol edilebilir.

Ameliyat izi kalıyor mu?

Burun Estetiği SonrasıMorarma ve şişlik burun ameliyatlarında kaçınılmazdır. Derecesi kişiden kişiye veya yapılan cerrahi işlemin şekline göre değişiklik gösterebilir. Bu morluklar ve şişlikler 1-2 hafta içerisinde azalırlar. Kalan çok az miktardaki şişliklerin tamamen ortadan kaybolması ise en az 6 ay sürer ama çok fazla dikkati çekecek boyutta değildir.

Bu operasyon burun içinde yapılan kesilerle gerçekleştirildiği için gözle görülebilecek bir iz kalmaz. Ancak, bazı vakalarda tercih edilen açık rinoplasty yönteminde burun deliklerini birbirinden ayıran ve columella dediğimiz görünür bölgede birkaç milimetrelik bir kesi izi olur ve bu iz de en geç altı ay içerisinde fark edilemez hale gelir.

Ameliyattan sonra kaç gün alçı veya bandaj uygulanır?

Tamponlar iki veya üç gün kalır. Alçı bir hafta sonra çıkarılır. Onun yerine ya yeniden bir alçı konulur veya flaster tespiti uygulanır. Bir hafta da böyle tutulur. Yani toplam iki haftalık bir tespit süresi gerekmektedir. İkinci hafta eğer kişi isterse burnu alçılı veya bantlı olarak işine gidebilecek hale gelir. Ameliyatın sonucu altıncı aydan sonra yani şişlikler tamamen kaybolduktan sonra ortaya çıkar. Bu süre minimum süredir, bazen sonuç daha da geç görülebilir.

Ameliyattan sonra hastanın dikkat etmesi gereken hususlar var mı?

Estetik burun ameliyatında neredeyse tamamen hareketli hale getirilmiş ve yeniden şekil verilmiş kemik ve kıkırdakların birbirlerine kaynaması takribi olarak 1-1,5 ay sürmektedir. Bu yüzden hastaların burunlarını bu süre içerisinde ve hatta 6. aya kadar darbelere karşı korumaları gerekmektedir. İlk haftalarda baş-boyun bölgesindeki kan basıncını arttıran ve bazı durumlarda kanamalara neden olabilecek spor ve hareketlerden uzak durmak gerekir.
Burun temizliğinde aşağı doğru eğilerek sümkürülmemelidir. Burnun yanlarına aşağıdan yukarıya doğru yapılacak az baskılı masajlar faydalı olabilir. Bunun yanında morluklar tamamen geçene kadar hasta güneşten kesinlikle korunmalıdır. Çünkü güneş ışınları, bu morlukları deriye fiske ederek kalıcı lekeler haline dönüşmesine sebep olabilir.

Bu ameliyattan sonra gözlük takılabilir mi?

İlk 1-1,5 aylık dönemde gözlük takılmamalıdır. Daha sonraki dönemde ise gözlüğün burun ucuna doğru kayması kesinlikle engellenmelidir.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Bursa Burun Estetiği