Burun Estetiğinin Önemi ve Neler Yapılabilir ?

Genel bakış açısında en dikkat çeken bölge yüz bölgesidir. Yüzde ise en dikkat çeken yere burundur. Burun yüzün tam ortasında olması diğer yüz yapılarıyla bağlantılı olması sebebiyle güzellik ve estetik görünüm açısından önemlidir. Burun iskeleti ve burun içi yumuşak dokuya yapılacak müdahale ile burun görünümünün düzenlenmesine burun estetiği denir. Burun estetiği ile farklı deformiteler düzeltilebilir. Burun estetiği ile fonksiyonel bozukluk yaratmadan; burun küçültülebilir, varsa kemer alınır, burun delikleri düzenlenir, burun ucu eğriliği varsa ortadan kaldırılır. Fonksiyonel bozukluk yaratmadan yapılan burun estetiği ameliyatında varsa nefes alma problemi (septum deviasyonu) de giderilerek fonksiyonel düzenlemede yapılmış olunur.

Yüz hatları ile uyumlu olacak burun estetiği operasyonu planlamak en doğru yoldur. Kişiden kişiye farklılık gösteren yüz yapısı nedeniyle burun estetiği ameliyatı da kişiye özel planlama ile yapılmaktadır, denilebilir. Yüzün tüm öğelerinin birbirine açısı ve orantısından yola çıkarak yapılacak burun estetiği ameliyatları en tatminkar sonucu verir. Her şeyden önce doğal burun estetiği denilen kavramın çıkış noktası bu yaklaşımdır. Estetik burun ameliyatı yüzdeki ögelerin tüm güzelliğini maskelemeden ortaya çıkaran estetik ameliyattır.

Planlanan her cerrahi prosedürün kendine özel ve genel riskleri vardır. Rinoplasti denilen burun estetiği ameliyatlarının da olası riskleri ameliyat öncesi hasta ile mutlaka paylaşılmalıdır. Hasta ve doktoru arasındaki iletişim cerrahi prosedür öncesinde önemlidir. Sigara kullanımı, kronik bir hastalık varlığı, düzenli ilaç alımı vb var ise bu operasyon öncesi estetik ve plastik cerrahi doktoru ile mutlaka paylaşılması gereken noktalardır. Estetik ve plastik cerrahi doktoru gerekli kısıtlamalar ve dikkat edilecek hususlar konusunda hastasını en sağlıklı bilgilendirecek kişidir.

Genel anestezi altında yapılan burun estetiği operasyonları ortalama 1- 3 saat sürer. Burun estetiği ameliyatı sonrasında minimal ve ağrı kesicilerle bloke edilip ortadan kaldırılabilecek ağrı yaşanması normaldir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında ilk hafta baş yüksekte olacak şekilde istirahat edilmelidir. Bu şişlik, ödem oluşumunu minimalize edecek oluşanların ise erken dönemde iyileşmesini sağlayacak doğru harekettir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında burunda alçı ve tampon olur. Tamponlar 3 – 4 günlük süreç içerisinde çıkarılır. Alçı 1 hafta mutlaka bekletilir. İkinci hafta alçı çıkarılarak özel bandaj tespit yapılır. Burun estetiğinde iki haftalık bir bandaj süresi vardır. Net sonuç şişliklerin geçtiği 6 ay içinde kendini gösterecektir. Sonuç durumu iyileşme evresine göre kişiden kişiye değişkenlik gösterir bir durumdur.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Bursa Burun Estetiği