Burun Revizyon Ameliyatı

Daha önce burun estetiği geçirmiş olanlar kişilere uygulanır

Daha önce bir ya da daha fazla burun estetiği geçirmiş kişilerde, burun şeklinin istenildiği gibi olmaması ya da travmalar sonucunda şekil bozukluğu ortaya çıkması durumunda yapılan operasyona sekonder rinoplasti adı verilir. Sekonder rhinoplasti de ameliyat sonrası beğenilmeyen burun şekli düzeltilebilir ve aynı anda nefes sıkıntısı da yaşanıyorsa bu da giderilebilir.

Sekonder rhinoplastide hedef

Burun Revizyon AmeliyatıBurun şeklini bozan kusurların giderilmesidir. Burun şeklindeki eğrilik giderilir, burun ucundaki deformasyon düzeltilir, burun sırtındaki eksiklik yerine konur ya da fazlalık alınır, burun delikleri arasındaki simetri sağlanır.

Bazen de önceki ameliyatlardan sonra  burun yüze göre çok küçük  ya da  çok büyük kalmış olabilir, sekonder rhinoplastinin amacı burunu ideal büyüklüğüne getirmektir.

Bu işlemler yapılırken çoğu zaman burun için,  kıkırdak ya da kemik dokusuna ihtiyaç duyulur. Bu dokular önceki operasyonlarda harcanmış olabileceği için; bu dokuların temini, burnun septum dediğimiz orta bölmesinden alınır, ancak burada da yeterli değilse, bu dokular kulak ya da kaburgadan alınır.

Bu yüzden sekonder rhinoplasti ameliyatlarında sizi neyin beklediği önceki ameliyatta yapılan işlemlere bağlı olarak değişmektedir.

Sekonder rhinoplasti ameliyatlarında burnu büyütmeye çalışmak küçültmekten daha zordur, çünkü ihtiyaç duyulan dokuların temini ve bunların şekillendirilip yeni yerlerine yerleştirilmesi gerekmektedir.

Sekonder rhinoplasti ameliyatının zamanı

En son geçirilen ameliyattan sonra minimum 6 ay ortalama 1 yıl kadar zaman geçmesi gerekmektedir.

Sekonder rhinoplasti kararı nasıl verilmelidir

Sekonder rhinoplasti kararı üzerinde çok düşünülerek verilmesi gereken bir karardır. Bir sonraki ameliyat bir öncekinden mutlaka daha iyi olur düşüncesi her zaman doğru olmayabilir.

Ancak, hekiminiz de sizin ikinci ameliyata ihtiyacınız olduğuna kanaat getirirse uygun bir süreden sonra yaptırmanızda fayda olacaktır.

Burun ameliyat süresi ve anestezi türü

Ameliyat ortalama 3 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır.

Burun ameliyat sonrası

İlk gün yüze soğuk uygulama yapılması ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır. Hasta maksimum 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve gidebilir.

Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir, bu da sonraki günlerde hızla geriler.
Ameliyattan sonra ortalama 7. günde, burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.

Ameliyattan yaklaşık 7 gün sonra normal hayata geri dönülür, yolculuk yapabilir ve işe başlanabilir.

10-15. günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapılabilir. Ancak, tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyattan sonra 3.ya da 4.haftada olabilir.

Gözlük kullanımına ortalama 1.aydan sonra hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir. Lens kullanan hastalar, ameliyat sonrası 2. Veya 3.gün lenslerini kullanmaya başlayabilirler.

Burnunuza darbe alabileceğiniz sporlara ve dalmaya 2. aydan sonra başlanmalıdır.

Burun şeklinin oturma süresi ortalama 6 ayı alır.

Burun ameliyatın komplikasyonları

Ameliyat sırasında; septum delinmesi olabilir, bunun o anda tamir edilmesi faydalıdır. İleride burundan nefes alırken ses gelmesine sebep olabilmektedir.

Burun kemik ya da kıkırdaklarından fazla çıkarılması ya da burnun fazla küçültülmesi veya fazla büyütülmesi olabilir.
Ameliyattan hemen sonra kanama olabilir, kanamanın türüne göre hekiminiz işlem yapacaktır.

İyileşme döneminizde, yüzünüzde özellikle üst dudakta, burun ucunda şişlikler ve uyuşukluklar olabilir, bunlar zaman içinde gerileyecektir.

İleriki dönemlerde burun içi mukoza yapılarında yapışıklık meydana gelebilir, nefes almada yarattığı problem nedeniyle bir cerrahi işlemle düzeltilmesi gerekebilir.

Tıbbi kaynaklar %10 oranında düzeltmelere (revizyon operasyonlarına) ihtiyaç duyulabileceğini bildirmiştir.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Bursa Burun Estetiği