Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Profiloplasty; yüzün yan görünümünün daha güzel bir hale getirilmesi için yapılan cerrahi operasyonların geneline verilene addır. Yüz bölgesinde bulunan tüm öğelerin (kaşlar, gözler, alın, yanaklar, burun, dudak, çene ucu) birbirine açısı ölçüsü uyumu mesafesi ve oranı güzel görünüm için önemlidir. Yüz öğeleri arasında en önemli organ ise; burundur. Çünkü yüzün tam ortasında yer alan yapı, diğer yüz öğeleri ile açısı kıyaslandığında kendini gösterir. Burunun yapısındaki herhangi bir çirkinlik yüzün diğer öğelerinin de görünümünü olumsuz etkiler. Tam tersi de olabilir. Yüzün diğer öğelerindeki herhangi bir olumsuzluk burunun güzelliğini de gölgeleyebilir.

Estetik burun ameliyatı isteği ile başvuran hastanın sadece burnuna değil yüzün tüm öğelerinin açı ve orantısına bakarak planlama yapılması en doyurucu sonucu verir. Diğer yüz öğelerinde herhangi bir düzenleme de gerekiyor ise genel perspektifte estetik burun ameliyatı ile birleştirerek planlama önerilir. Sadece burun yapısında gerçekleşecek değişim istenilen sonucu ve mutluluğu vermeyecektir. Çene uzu kısa olan birine burun estetiği ameliyatı ile birlikte aynı ameliyatta yağ enjeksiyonu ile çene ucuna ufak bir dokunuş ile sonuç daha göz doldurucu çarpıcı olur.

Estetik burun ameliyatı, kısaca, burundaki şekil bozukluğunun düzeltilmesi işlemidir. Burun yapısı; aşırı büyük olabilir, tümsek ve kavis olabilir, burun ucunda sarkma eğrilik olabilir, burun kanatları geniş olabilir, burun delikleri geniş yada aşırı dar olabilir, burunun her iki tarafı arasında simetri problemi gibi gibi.. Burunda görünümsel anlamda farklı farklı şekil bozuklukları var olabilir ve bu kişiden kişiye de değişiklik gösterir. Diğer taraftan iç yapıda da bozukluklar söz konusu olabilir ve bu durum solunum için sıkıntı yaratıyor olabilir. Burun estetiği ameliyatlarında şekil bozukluğu ile birlikte eğer varsa nefes alma problemi de ortadan kaldırılabiliyor.

Ünlülerin fotoğrafları ile gelerek “işte ben böyle burun istiyorum” demek hiç de makbul değildir. Gösterilen fotoğraftaki yüz başka kişinin kendi yüzü ise bambaşkadır. İstenilen burun kişinin yüzünde isteği fotoğraftaki kadar güzel durmayacaktır. Her yüze uygun güzel ve alımlı duran burun şekli birbirinden çok farklıdır. Burun estetiğinde belirli ölçüler vardır ve ölçüler kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Burun estetiği ameliyatları en erken 17 yaş ile yapılabilirken; üst yaş sınırı kişinin sağlık durumuna bağlı olup değişkenlik gösterir. Estetik burun ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Burun estetiği operasyonları yapılacak işleme bağlı olarak ortalama 1-3 saat arasında gerçekleşir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında konulan tamponlar 2 -3 gün kalır, ilk hafta alçı ile tespit yapılır. İkinci hafta ise alçı çıkarılır özel flaster tespit yapılır. Burun ortalama iki haftalık bir bandaj ile kişiyi bloke edebilir. Alçı çıkarıldıktan sonraki bandajlar kişiyi rahatsız etmez ise; ikinci hafta işe dönüş sağlanabilir. Burun estetiğinde en kesin sonuç şişliklerin indiği 6 ay ile görülebilir. Bu süre daha da kısa ya da geç de olabilmektedir. Ödem ve şişliğin geçmesi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Profil estetiği ile burun estetiği kombine edildiğinde sonuçlar doğal olur. Yüzün diğer yapılarıyla ahenge sahip, sağlıklı nefes alınabilen, yüzün diğer güzellikleri maskelenmemiş bir operasyon sonucu ortaya çıkar.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Bursa Burun Estetiği