Profil Estetiği Nedir? (Profiloplasty)

Yüzün yandan görünümünün bir takım cerrahi prosedürler ile düzenlenerek daha güzel hale getirilmesi işlemine profil estetiği diğer adıyla profiloplasty denir. Alın, yanak çıkıntıları, kaşlar ve gözler, burun ve alın arasındaki açı, üst ve alt dudaklar, üst ve alt çeneler, diş arklarının yaptığı çıkıntılar ve birbirleri ile olan ilişkileri, alt çene ucunun çıkıntısı, çene altı gıdısının düzgün, sarkık veya şişman olması, boyun ve alt çene arasındaki açı, burun ile üst dudak arasındaki açı, alın, burun ve burunla çene ucu arasındaki mesafelerin oranı gibi durumlar yüzün yandan görünümünü etkileyen öğelerdir. Saymış olduğumuz bu öğeler arasında burunun önemli bir yeri vardır çünkü yüzün tam ortasında belirgin olarak dikkati çeken öğedir.

Bir kişinin yüzüne bakıldığında ilk dikkati çeken yerdir ve herhangi bir deformasyon söz konusu ise tüm öğelerin güzelliğini gölgeler. Yüzü oluşturan öğelerden bir veya bir kaçında herhangi bir bozukluk – oransızlık varsa; o kişinin burnunun güzelliğini de fark edilemez. Sadece burun için yapılacak estetik düzenleme de doyurucu bir sonuç vermez. Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastalarda yüzün geneline bakarak planlama her zaman en sağlıklı ve tatmin edici sonucu verecektir. Profil bütününde varsa bir deformasyon, bozukluk yada eksiklik bu hasta ile paylaşılıp görüşülerek genel perspektifte değerlendirme alınır ve önerilerde bulunulur. Mesela; estetik burun ameliyatı ile birlikte çene ucunda kısalık olan bir hastanın çene ucunu da aynı seans da bir miktar büyütme yapıldığı zaman elde edilecek sonuç çok çarpıcı olabilmektedir.

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi profil estetiğinde deparçanın bütünle ilgisi, bütünleşik yaklaşım çerçevesinde değerlendirme ile hareket edilir. Profiloplasty de yüzün tüm öğeleri bir bütün olarak algılanıp ve değerlendirilmelidir. Profil estetiğinde kişinin sadece yüzünün yan görünümü değerlendirilmemeli; aynı zamanda görünüm üzerinde etkisi olan tüm öğeler kendi aralarında açı ve oranlar titizlikle ele alınmalıdır.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Bursa Burun Estetiği